Trochu babičkovských léčení-fakt to funguje
Wasabi?
Wasabi je zelený kořen, někdy nazývaný japonský kořen. Obvykle se prodává v prášku. Smícháme ho s vodou, aby vznikla velmi ostrá zelená pasta. Wasabi seženete v obchodech se zdravou výživou nebo v asijských obchodech.
Škytavka
Škytavky se zaručeně zbavíme, když rozžvýkáme několik semen anýzu a zapijeme je sklenicí vody. Žvýkání semen také osvěžuje dech.
Po česneku nebo po flámu
Po česneku nebo po flámu se každý z nás jistě setkal s nepříjemným zápachem z úst. Mnohdy nepomáhá čištění zubů ani ústní voda. Žvýkání kardamomu, koření pocházející z Indie, je dokonalou protilátkou česneku a alkoholu.
Při chřipce
Proti chřipce je vhodné jíst co nejvíce čerstvého česneku. Rozdrcený velký stroužek česneku se může zamíchat do šálku horkého slepičího vývaru.
Bylinné čaje
Bylinkové čaje nikdy nevaříme. Spaříme je pouze vařící vodou a necháme asi 15 minut vylouhovat.
Česnek a akné
Česnek pomáhá i proti akné. Prolisujeme tak dva stroužky a naneseme na pleť, po chvilce opláchneme vodou. Kůru několik dní takto opakujeme.
Hrušky
Hrušky čistí organismus, obsahují veliké množství vlákniny a zásaditých látek, které pročišťují tělo. Proti zácpě je dobré posnídat hrušku nebo si ji ponechat jako poslední jídlo.
Solíme vývar
Když solíme vývar, počkáme až do druhé poloviny vaření. Kdybychom vodu solí moc přehltili, zpomalili bychom její louhování z masa.
Zeleninu nenamáčíme
Zeleninu není nikdy dobré nechávat dlouho namočenou ve vodě, ztrácí se z ní mnoho vitamínů a minerálů. To se stává i tehdy, pokud zeleninu před použitím moc brzy oloupeme.
Kachna bez tuku
Kachna nebo husa nebude tak tučná, když ji na křídlech propícháme vidličkou, tuk tak bude hezky odtékat ven.
Šlehačka
Když máme málo šlehačky a moc strávníku, můžeme šlehačku nadstavit, když do ní přišleháme bílek. Navíc pak šlehačka není tak těžká.
Vaříme uzené
Když vaříme uzené maso, několikrát ho slijeme. Odstraníme tím škodlivé látky, které vznikají při uzení, ale také maso nebude tak slané.
Zelené banány
Nejsou chuťově dobré, protože jsou trpké a špatně se dají loupat. Oloupeme je nožem, nakrájíme na hranolky a usmažíme ve friťáku, podáváme je k masitým pokrmům, chutnají totiž jako bramborové hranolky. Nikdy je ale nejíme syrové, protože jsou jedovaté.
Po ostrém jídle banány
Ostrou chuť jídla potlačí banány. Když si dáme po obzvlášť ostrém a kořeněném jídle banán nebo dezert, pálení v ústech ihned přestane.
Kynuté těsto a zázvor
Kynuté pečivo bude lépe stravitelné, když do něj přidáme lžičku mletého zázvoru. V této podobě si ho mohou dopřát i lidé, které zlobí žaludek nebo žlučník.
Smažené koblihy
Koblihy smažené doma jsou nejlepší. Dáváme si ale pozor, aby nenasákly moc tuku. Zabráníme tomu tím, když do těsta přidáme trochu rumu. Alkohol vyprchá a koblihy budou jen krásně vonět.
Křen je lék
Křen je nejen dobrý doplněk k jídlu, ale je to také výborný pomocník proti nachlazení. Na zimu se ukládají delší kořeny do bedničky s pískem, vydrží tak až několik měsíců.
Kapustové karbanátky
Kapustové karbanátky je lepší obalovat v hrubé mouce než ve strouhance, nevpije se do nich tolik oleje při smažení. Na pánev s olejem přidáme kousek mrkve, olej se nebude připalovat!
Rebarbora
Rebarbora je velice zdravá, ale potřebujeme mnoho cukru, abychom ji dochutili. Nejlepší je ji nakrájet na malé kousky, přelít vařící vodou, ve které rozpustíme dvě pilulky umělého sladidla. Necháme je chvíli ponořené, potom slijeme a teprve dochutíme cukrem.
Bobkový list
Čerstvý bobkový list, kterému se také říká vavřín, bychom měli používat velice opatrně, je jedovatý. Používáme proto výhradně sušené listy.
Tvaroh nahrazuje
Tvaroh může být náhradou za sladká a pikantní jídla. Tvaroh obsahuje veliké množství bílkovin, ale je levnější než maso.
Sladká pomazánka
Jako nejlevnější pomazánku na chleba či tousty zkuste kompot z broskví nebo meruněk, které rozmixujete. Jsou mnohem stravitelnější než marmelády a hlavně lepší!
Bodnutí
Určitě se stane, že nás nebo naše dítka na jaře nebo v létě bodne vosa nebo včela. Na takové bodnutí je nejlepší kostka ledu přímo na postižené místo. Hned se uleví, když na postižené místo dáme plátek syrové brambory nebo rajčete.
Bradavice
Vlaštovičník, který roste všude na loukách jako plevel funguje skvěle jako lék na bradavice. Je velice jedovatý a tak se musí používat jen zevně. Žlutou hustou šťávu, která vytéká ze stonku kapeme denně na bradavice. Ty po několika týdnech zmizí.
Tipy k tématu
Šalvěj
Čistí krev a odstraňuje sliz v dýchacích orgánech a žaludku. Při zánětech mandlí se doporučuje šalvějový roztok nebo čaj kloktat.
Krvacející dásně
Pokud vám krvácejí dásně, doporučuje se pravidelně vyplachovat ústa šalvějovým čajem nebo pokládat vlhké sáčky přímo na dásně.
Bramborová šťáva
Pokud patříte mezi ty z nás, kteří mají mnoho žaludečních kyselin, měli byste vypít denně před jídlem skleničku bramborové šťávy. Nebo vždy po jídle sníst plátek syrové brambory.
Kašel
Na silný kašel pomáhá lipový nebo bezinkový čaj. Krk a prsa bychom si měli potírat eukalyptovým nebo tymiánovým olejem. Pokud je nemáme, bude stačit vepřové sádlo, potom prsa zakryjeme horkým šátkem.
Nahrazujeme vejce
Vajíčka jsou v mnoha receptech zastoupena ve velikém počtu, která lidem s vysokým cholesterolem škodí. Vajíčka můžeme nahradit práškem do pečiva a nebo dvěma lžícemi vody.
Česnek a hojení
Česnek používáme nejen na vaření. Už naše babičky věděly, že má léčivé a kosmetické účinky. Když budeme otevřené rány a zanícené vřídky potírat česnekem nebo jeho šťávou, budou se mnohem rychleji hojit.
Mléko na pleť
Pokud v lednici zkysne mléko nebo jogurt, není už zrovna nejčerstvější. Není však třeba ho vyhazovat. Nalijeme zbytek mléka nebo jogurtu do koupelové vody. Pleť bude krásně hladká.
Maska z medu
Když smícháme půl kelímku tvarohu s několika lžícemi medu, naneseme na pleť a necháme tak 20 minut působit, bude kůže krásně hladká a růžová. Tato maska se hodí spíš pro sušší pleť.
Jíška
Jíšku připravíme s menším množstvím tuku, pokud mouku opražíme dožluta a zalijeme ji trochou vody nebo mléka. Mouka také nebude samá hrudka, když do ní přidáme sůl.
Majonéza
Sraženou majonézu můžeme ještě lehce zachránit, uděláme majonézu novou a sraženou do ní lehce po lžičkách zamícháme.
Marmeláda a plíseň
Pokud jsme marmeládu nebo džem zavařili s malým množstvím cukru, může se stát, že začne rychle plesnivět. Sklenici vyhazujeme.
Roláda z veky
Z veky odkrojíme konce, podélně ji nařízneme, vybereme střídku a kůrku rozprostřeme. Položíme ji na vlhkou utěrku, natřeme máslem a libovolnou náplní a v utěrce ji svineme do rolády. Nakonec ji příčně krájejte na plátky.
Odmaštění šťávy
Papírovým ubrouskem opatrně přejíždíme po povrchu vypečené šťávy, aby do sebe nasál mastnotu. Je-li to nutné, postup před podáváním opakujeme, dokud neodstraníme všechnu mastnotu.
Ovocné šťávy místo soli
Čerstvá šťáva z citrónu dodá říz většině druhů zeleniny. Pro ty, kteří nemohou solit, je to ideální náhražka soli. Pomerančovou šťávu například využijeme při vaření mrkve, bude mít výraznou chuť.
Volské oko bez tuku
Na hrnec s vařící vodou položíme ohnivzdorný talíř. Až se rozpálí, rozklepněte na něj vejce. Po 8 minutách by mělo být hotové.
Káva
Nesmíte pít příliš silnou kávu? V tom případě si ji zřeďte vařenou čokoládou. Je opravdu báječná a nebude po ní tolik bušit srdíčko
Jahody pro zdraví
By se měly jíst nejčastěji ráno a večer. Mají mnoho železa a vitamínů a večer se po nich bude dobře spát, protože obsahují totiž brom.
Okurkový salát
Salát bude stravitelnější, když oloupanou okurku spaříme horkou vodou, ihned přelijeme studenou, a pak ji teprve krájíme. Stravitelnější bude také, když do zálivky přidáme trochu hořčice. Zabráníme tak nadýmání a říhání.
Jablečný čaj
Z oloupaných jablek nemusíme vyhazovat kůru. Dá se totiž zužitkovat na čaj, který uklidňuje nervy. Takže pokud se chystáte dělat jablkový závin, nezapomeňte na to.
Houby
Pokud máte choulostivý nebo slabý žaludek, dávejte si pozor na kombinaci hub s alkoholem, není nejlepší. Sušené houby rozemleté v mlýnku jsou výborné koření.
Hranolky
Hranolky ani krokety nikdy znovu neohříváme v tuku. Dáme je do síta nad páru z hrnce a tak je ohřejeme.
Čestvé ryby
Máte rádi čerstvé ryby? Když půjdeme kupovat čerstvou rybu pozor na pár maličkostí. Čerstvé ryby mají lesklou kůži, oči jsou jasné a vystouplé a žábry musí být světle červené. Když jsou zašedlé, ryba je zkažená.
Čínské polévky
Máte-li chuť na těstoviny a nemáte moc času, zkuste tento trik. Pokud máme doma čínské polévky, zalijeme nudle na pár minut horkou vodou a scedíme je. Nudle smícháme s kečupem a sýrem nebo připravenou omáčkou. Tyto nudle můžeme osmahnout s omáčkou na pánvi, budou křupavější a prohřáté.
Linecké těsto
Jestli nechceme mít křehké linecké těsto tak kaloricky vydatné a finančně náročné, můžeme část tuku nahradit strouhanými vařenými brambory nebo měkkým tvarohem. Těsto bude opravu křehké, když k mouce přidáme trochu škrobové moučky. Ve slaných těstech tuk nahrazujeme sýrem.
Bylinky
Je veliké umění používat bylinky a koření, proto je tady pár malých rad. Pokud používáme do jídel rozmarýn, tymián a oregano, tak velice opatrně, aby nám neujela ruka. Toto koření je velice aromatické a snadno překryje chuť jídla. Hodí se do všech italských pokrmů. Oregano nepoužíváme společně s majoránkou! Chuťově spolu neladí.
Tvarohová náplň
Tvaroh do buchet můžeme nastavit malým množstvím uvařených a prolisovaných brambor. Náplň se lépe spojí, bude chutnější a hlavně jemnější.
Vánoční salát
Zkuste na Vánoce "bramborový salát" z těstovin. Všechny přísady a postup je stejný, jen zaměníte brambory. Že je to pochoutka, je vyzkoušené.
Špenát
Zahušťujete špenát jako většina hospodyněk moukou? Zkuste místo klasické jíšky použít trošku jemné strouhanky rozmíchané ve smetaně. Takový špenát je mnohem zdravější a méně kalorický, ale stejně dobrý.
Smažíme zdravě
Při smažení ve woku je dobré pánev rozpálit nejdříve na sucho a potom teprve přidáváme olej. Kousky jídla pak nasáknou mnohem méně oleje. Je také dobré s wokem hodně třást, jídlo se upravuje stejnoměrně a zbytečně se nepřipálí.
Ztvrdlá hořčice
Ztvrdlou hořčici nevyhazujeme. Stačí ji promíchat se šťávou z citronu nebo pomeranče a páru kapek oleje.
Cukernatý med
Po čase se stane, že med zcukernatí. Nic se s ním nestane, ale někdo to prostě nemá rád. Med stačí jen zahřát ve vodní lázni a krásně se rozpustí. Teplota by měla být velmi mírná, abychom nezničili veškeré cenné látky. Určitě ne přes 60 °C.
Čerstvá vejce
Jak poznáme, jestli jsme koupili čerstvá vajíčka? Vajíčka ponoříme do sklenice s vodou. Pokud vejce klesne ke dnu, je čerstvé. Pokud ale vyplave, je starší. Čerstvá vejce mají totiž pevný a hustý bílek, který je oddělený od žloutku a malou vzduchovou bublinu.
Bylinky až na konec
Veškeré bylinky přidáváme do pokrmů až na konec. Pokud je budeme dlouho vařit, mohou ztratit svojí vůni a u mnoha druhů bylinek se stává, že při restování hořknou.Takže pozor, ať nezkazíme večeři.
Proti nadýmání
Všichni víme, že pokrmy z luštěnin způsobují nadýmání. Tomu předejdeme, když při vaření do luštěnin přidáme snítku saturejky.
Špenát a česnek
Špenát je oblíbená příloha. Bohužel mnoho lidí nemá rádo česnek. Zkusme místo něj přidat do špenátu trochu sardelové pasty. Dáváme ale pozor, abychom nepřehnali množství, protože pasta je slaná. Solíme nakonec.