Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov suchozemských želv
Chov Potrava Rozmnožování NemociSuchozemské želvy mají tlusté nohy, celkově mohutné tělo, vysoce vyklenutý krunýř a na nohou tlusté drápy.
Chov

Želvy chováme v teráriu k jehož nezbytné výbavě patří miska na krmení, nádržka s vodou, kameny, rostliny, úkryt, světlo - želvy se rády vyhřívají, ale samozřejmě je lepší Slunce, přes léto tak želvu můžeme chovat ve venkovním výběhu, který musí být zabezpečen proti dravcům.
Takto může vypadat terárium:
Terárium

Potřebnou délku terária vypočítáme tak, že délku karapaxu vynásobíme pěti. Stejně počítáme i šířku. Výška by měla být přibližně dvojnásobná. Na každou další želvu připočteme jednu třetinu plochy.

Písek v teráriu se vyměňuje jednou za týden, voda v nádržce jednou za dva až tři dny.

Suchozemské želvy zimují všechny, kromě rodu Kynixys. Zimujeme od listopadu do března. Příprava na zimování začíná na konci října, kdy želvě přestaneme dávat potravu(obvykle ovšem želva přestane jíst sama-neznamená to, že jí necháte umřít hlady:)), aby se jí pročistila střeva a vykoupeme ji v mírně teplé vodě.
Zimovací nádobu připravíme tak, že do krabice dáme noviny, do nich želvu posadíme a přikryjeme ji senem. Pokud teplota v zimě stoupne k 10°C, želva se může probudit. Pokud k tomu dochází často přestaňte se zimováním, platí:lepší nezimovat, než zimovat špatně.
Potrava

Želvy mají velice různé nároky na potravu, liší se to i jedinec od jedince.
Suchozemské želvy krmíme rostlinnou potravou, ale musejí mít dostatečný přísun bílkovin, jodu a jiných látek z masa, proto občas můžeme spestřit jídelníček moučným červem nebo nasekaným libovým masem. Rostlinná složka jsou saláty, tráva, želvy také přímo zbožňují květy pampelišek.
Mláďata i dospělé krmíme každý den po malých dávkách, protože rostliny mají malou energetickou hodnotu. Pozor pokud je vaše želva tlustá, poznáte podle toho, že při zatahování noh do krunýře se záhyby na kůži vyboulí, omezte potravu, přežírání není zdravé.
Rozmnožování

Želvy se páří na jaře po skončení zimování, pokud je tedy nechováte pohromadě, měli byste je alespoň v tuto dobu připustit. Rozmnožují se až od pátého roku. Samce od samice podle toho, že samec má delší a tlustší ocas a řitní otvor má dále od konce karapaxu.
Při namlouvání kouše samec samici do krku, nebojte se, je to normální. Po namluvení se samec vyškrábe na samičin krunýř a páří se. Při páření vydává samec sípavé zvuky.
Samice klade 3-100 vajec do písku, takže by ho měla mít v teráriu připravený. Po nakladení všech vajec je přemístěte do inkubátoru:
Inkubátor
V případě velkého množství vajec můžete inkubátor vyrobit ze staré lednice a krabičky do něj naskládat.
Mláďata se líhnou po 80-130 dnech. Z vajec se vylíhnou pomocí tzv. vaječného zubu, který jim asi po týdnu odpadne. Měli by mít dostatek vitaminů, hlavně vitaminů A, C, D a vápníku. Nedávejte je ihned kdospělým, připravte pro ně samostatné terárium, k dospělým je přemístěte po měsíci nebo je nechte odděleně stále.
Nemoci

Jakmile želva začne vykazovat příznaky onemocnění okamžitě ji přemistěte do karanténní nádrže, v ní by měla být denně vyměňována voda a udržována teplota okolo 27°C. A sledujte její chování

Nejčstější onemocnění jsou tyto:
Avitaminóza (nedostatek vitaminů) :Je častá u mláďat. Onemocnění se nazývá křivice (rachitida). Léčení ne vždy pomáhá, je nutné zajistit veterinární ošetření. Želva potřebuje dostatek vápníku, vitaminů A a D (ze Slunce). Nedostatek vápníku se pozná podle měknutí krunýře.
Plísně:Plísně jsou časté po poraněních. Prevencí je občasné vykoupání v mírně sladké vodě a dodržování čistoty.
Infekce:Infekce bývá nejčastěji způsobena bakteriemi. Vodní želvy jsou k ní náchylnější, protože může nastat ze špinavé vody. Postihuje krunýř i kůži. Projevuje se boláčky až vředy či abscesy (kapsy naplněné hnisem). Mohou vést až k otravě a uhynutí zvířete. Nezbytné je zajistit veterinární ošetření.
Cizopasníci (parazité) :Jsou vnitřní a vnější. Bývají to klíšťata. Nebezpeční jsou tím, že způsobují poranění, což je vstup pro infekci. Vnější parazity musíme mechanicky odstranit. Vnitřní se do těla dostávají s potravou, v tomto případě se o vhodném způsobu léčby poraďte s veterinářem.
Choroby očí:Bývají způsobeny chybou ve výživě (nedostatek vitaminu A) nebo nevhodnými podmínkami (chladná či špinavá voda). Způsobují zánět spojivek, zákal očí a při zanedbání léčby vedou až k oslepnutí. Dbejte proto na čistotu a správnou výživu.
Trávicí potíže:Projevují se průjmy nebo naopak zácpou a nestrávenou potravou v trusu. Příčin je mnoho - cizopasníci, infekce, špatný jídelníček, ale i šok, či prudké kolísání teploty. V případě potřeby se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem o vhodné léčbě.

Moje slova

Chov želvy může být velice zábavný, protože jsou to velice zvědaví tvorové a máloco si nechají ujít.Vždycky jsem si myslela, že želvy jsou šíleně pomalé a že nebude problém jí najít tam, kde jsem ji odložila, ovšem výsledek je zcela jiný.Jsou to velké čiperky a pokud se nahřívají pod lampičkou, či venku, tak získají neskutečné množství energie, a pak si to mašírují velice rychle.Já sama jsem ze začátku nechávala želvu běhat samotnou, jenže po několikanásobném hledání, lezení pod skříněma, či pod keříčkama a jahodama na zahradě už má výběh a když ji chci pustit po celé zahradě, tak jí hlídám, protože nikdy nevím, kam se schová a obvykle pak želvu hledá celá rodina, což může vypadat docela  komicky.Před tímto docela mylným představováním pomalého tvora varuju! Ovšem také záleží na typu želvičky a náladovosti, protože když chci předvést, jak je rychlá, tak mi umí pěkně zavařit u návštěvy a je extra pomalá, takže to málokdy vyjde se pochlubit čiperkou...Pak také jsou docela přítulné.Když ji naučíte na vaše doteky, tak si sama o ně bude různými způsoby říkat.Nehlaďte  je na krunýři, protože toho opravdu moc neucítí.Dalo by se říct, že neucítí nic a naopak se vás budou snažit setřást.Nejlepší hlazení, či drbání je na hlavičce, kdy když se to želvičce líbí, tak zjistíte, že se nakrucuje tak, jak je jí to příjemné a dělá u toho neskutečné grimasy, což často může pobavit.Pak není pravdou, že želvy moc nepijí! Naopak potřebují hodně vody, což mě samotnou překvapilo u veterináře, kolik bych jí měla donutit vypít za den-jakto, že se to do toho malého tvorečka může vejít? Kladla jsem si tuto otázku a udělala jsem malou zkoušku.Koupila jsem si skleněnou tyčinku-kapačku, kterou jsem každou chvilku naplnila vodou(přibližně tak každou půlhodinu) a šla jí dát želvě.Ze začátku je potřeba jí otevřít pusinku tím, že jí zmáčknete postranní panty-VELMI lehce, protože si zkuste zmáčknout své panty a zjistíte, že moc práce nedá, abyste je otevřeli.Želva pak už ale později, než aby si nechala mačkat panty tu pusinku sama otevře a pije.Můj ,,pokus" byl překvapující.Želva, která mající na délku cca 13cm, vypila 200ml vody, což je skoro polovina půllitrové flašky a kdyby  nešla spát, tak toho vypije určitě ještě víc.Pak jí můžete naučit spoustu her.Když je navíc malinká, tak si velmi ráda hraje.Já jsem svou želvu jednu chvilku naučila odstrkovat hlavičkou malý, gumový červený míček.Vždycky se proti němu komicky rozběhla a bum.Míček se kutálel opravdu daleko a ona za ním běhala jako zběsilá.Kdybych se víc snažila, tak by se mohla naučit strefovat do branky, což by ocenili určitě fanoušci fotbalu:) A nezkoušejte, jestli suchozemská želva umí plavat....neumí, protože má příliš těžký krunýř a prostě půjde ke dnu a sama se už ven nedostane! Já to jednou zkusila....hned jsem ji vytáhla a jsem o tom přesvědčená.Takže želva suchozemská neplave, hodně pije a je rychlá:) To byla moje slovíčka:) Doufám, že vám trochu pomohla.....:)

 

Náhledy fotografií ze složky Moje želva Ferda

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

cena Uv a želvičky

(Martinka-vedoucí stránek, 25. 8. 2007 9:08)

ta UV zářivka stojí nanejvýš 200kč, možná i mín, podle toho kde jí budeš kupovat a jak je na to zverimex zařízený, ale víc jak 200kč nestojí:) je potřebná pro mladou želvičku určitě...až bude starší, třeba po třech letech jí můžeš žárovku už dát normální...tady jde o její správný růst.a takové želvičky u chovatelů mívají cenu od 800kč a pohybuje se to do 2000kč za tuhle želvičku sem dala 1200 je to želva zelenavá a má papíry, které doporučuju;) a její chov není skoro vůbec náročný, navíc je dobrá pro alergiky, protože prostě na ní není mít možné alergii, leda, že by někoho naštvala:D když tak se ještě klidně na něco ptej;-) zdravim

???

(terka, 24. 8. 2007 21:11)

teda nejlevnejsi zelva stoji kolik

???????

(terka, 24. 8. 2007 20:59)

ta tvoje zelvicka je uplne sama jakou chci i ja kolik stala

??????????

(terka, 24. 8. 2007 20:57)

je potrebna ta uv zarivka

??????

(terka, 24. 8. 2007 20:52)

to sem znovu ja a prosim te kolik stoji ta uv zarovicka.a nevis kolik tak stoji zelvicka

lampičku můžeš mít i normální

(Martinka-vedoucí stránek, 23. 8. 2007 21:05)

ahoj lampička může být úplně normální světýlko, které na želvičku nastavíš tak, aby jí nevadiloa světlo...no tady jde o to, že želva potřebuje HODNĚ slunečného záření, což jí třeba v podzimních dnech nebudeš moct dopřát a tak se prodávájí speciální UV žárovičky, které sou vylepšené o tuto vlastnost, sou skoro úplně stejné, jako normální žárovky akorát vydávají světlo malinko do fialova a seženeš je v každém zverimexu;-)pokud si chceš koupit malou želvičku, určitě doporučuju tuhle žárovičku aspon koupit, aby jí dobře rostl krunýř, a aby ho neměla měkký...k tomu to hodně pomáhá:) přeju hodně pěkných chvil se želvičkou;-)

??????????

(terka, 23. 8. 2007 20:35)

prosim te chci se zeptat chci mame koupit zelvicku ale ta lampa jak se ma vyhrivat muze bit obycejna lampa nebo specialni.