Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hudba léčí-takže sluchátka na uši:))

6. 2. 2007

 O tom, že má na nás hudba emoční a duchovní vliv, není sporu. Zážitek z poslechu (new age) hudby může katarzně změnit náš pohled na svět, naše vědomí a tím i naši fyzickou formu.

Znovuobnovený zájem nejen nadšenců, ale i vědců, o starodávné šamanské a "terapeutické" techniky práce se zvukem pootevřel dveře mnoha základních neznalostí: vždyť my vlastně nevíme, jak slyšíme.

Netušíme, proč hudba vyvolává určité fyziologické efekty. Teprve začínáme odhalovat netušené (negativní) vlivy rezonancí elektromagnetických polí v blízkostí vysílačů, uprostřed špatně naprojektované a postavené architektury. Začínáme odhalovat, že způsob ladění a sluchového omezení (např. matematicky a počítačově "přesným" laděním syntezátorů nebo ne-kvalitou reproduktorových soustav) nás hluboce omezuje. Začínají se potvrzovat spisy magiků, alchymistů a učení guruů o tom, že "zvuk je cesta", nebo že "lidský organismus, stejně jako planety, je nejen konstruován podle zákonů harmonie, on tak dokonce i funguje".

Muzikoterapie ve své tradiční podobě je zaměřena na fyzické tělo (a samo vědomí je pro ni stále bezvýznamný faktor), ale tak, jak prochází určitou revolucí celá naše společnost (a celé lidstvo), mění se názory nejen na to, co to vlastně je hudba a jak na člověka působí, ale i na umění léčit (zvukem a hudbou).

"Tradičně" (rozuměj vědecky) zaměřená muzikoterapie prostě jen působí na člověka - pacienta vybranou hudbou, nebo se ho snaží přemluvit, aby hrál na nějaký hudební nástroj - za účelem odbourání agresivity nebo komunikačních potíží. Avšak takto by fungoval a funguje jakýkoliv příjemný zvuk, a navíc, subjektivní prožitky "terapeuta" jsou zobecňovány. Dnes už to jde jinak.

Začínáme být, hlavně ve městech, hlukově zamořeni. V 60 % v práci a ve 40 % doma žijeme v prostředí, jehož hluk překračuje hygienické normy. Hluchneme a netušíme, co všechno je vnější "disharmonií" disharmonizováno i v nás samých.

Je nejvyšší čas naučit se poslouchat, bránit hluku. Hudba které se říká "new age", působí sama o sobě harmonizačně. Stačí se "otevřít". Stačí nepřekážet jejímu léčivému působení např. tím, že si řekneme, "ale, na mě to nebude stejně účinkovat..." Právě to by byla ta největší chyba a záruka neúčinkování.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář